Už 10 rokov sa úspešne staráme o váš tovar!

Posted by tomas.stegmar
Category:

Náš príbeh začal pred 10 rokmi. Začali sme ako malá firma, prvý balík sme prepravili v roku 2008. A dnes je to presne 10 rokov odkedy som sa začal venovať medzinárodnej expresnej autodoprave. Ako špecializáciu som vtedy zvolil prepravu do celkovej hmotnosti 3,5 tony.

Keby som chcel jedným slovom zhrnúť obdobie uplynulej dekády, ktoré odštartovalo 23. júna 2008, najviac ho vystihuje slovo ´výzva´. Presne pred 10 rokmi som s veľkým odhodlaním a očakávaniami kúpil prvé vozidlo Renault Master a chytil som volant do ruky. Bez znalostí o medzinárodnej doprave, bez skúseností a s vodičským preukazom starým jeden rok v ruke som začal oslovovať podnikateľov a spoločnosti, ktoré som poznal.

Na začiatku som viac jazdil po Slovensku, ako po Európe, no po necelom mesiaci sa mi podarilo získať prvé medzinárodné prepravy. A prvá z nich smerovala rovno do najväčšieho závodu BMW v Dingolfingu. A bol to úspech – prvý medzinárodný tovar som doručil bez problémov. Potom nasledovali už aj cesty do Talianska, Rakúska, Holandska, Dánska a Českej Republiky.

“Od začiatku som bol plný elánu, očakávaní a vzrušenia z nových nepoznaných vecí. Vždy ma bavili autá a všetko, čo s nimi súviselo. A zrazu som mohol doručovať tovar do výrobných závodov automobiliek. Dodnes hovorím, že to bol pre mňa jeden z najväčších zážitkov.”

 

Ani kríza vás nemusí pochovať

Na jeseň 2008 doľahla kríza aj na Slovensko a dopravy sa dotkla v značnej miere. Nebolo to ľahké obdobie, ale vďaka rozšíreniu našich činností na internetový obchod s auto príslušenstvom a tiež ďalších aktivít sme dokázali tieto časy prežiť. Pre národnú ekonomiku kľúčové – zachovali sme tak fungovanie dovtedy malého živnostenského podnikania.

V apríli 2010 sme sa pustili do novinky v medzinárodnej expresnej doprave – medzi prvými firmami na Slovensku sme začali používať malý pick-up Renault Kangoo na medzinárodnú prepravu priemyselného materiálu do celkovej hmotnosti 450 kg. Samozrejme, s dvoma vozidlami to už začalo byť zaujímavejšie a tak sme prijali prvých profesionálnych vodičov. Vtedy som už riešil vyťažovanie týchto vozidiel z domu. V tom istom roku sme začali aj so sprostredkovaním prepráv iným dopravcom. Požiadavky zákazníkov boli totiž stále väčšie a my sme ich potrebovali uspokojiť. Do roku 2011 sme fungovali s dvoma vozidlami, kým nám nedošli prvé objednané vozidlá Fiat Ducato.

Zrod STIGI-TRANS

Vždy som aktívne pracoval na budovaní dobrého mena a v roku 2011 vznikla spoločnosť STIGI-TRANS s.r.o., aby sme boli pre väčších zákazníkov dôveryhodnejší. Ako plynul čas, do spoločnosti prichádzali ďalší zamestnanci, vodiči a celý tím sa rozrastal. Práce pribúdalo a tak sme kupovali ďalšie a ďalšie vozidlá. Pomaly sme sa dostávali do povedomia na dopravnom trhu, dnes má naša vozová flotila 43 áut a stále pracujeme na tom, aby sme našim zákazníkom poskytli prepravné služby v čo najvyššej kvalite.

Keď sa spätne pozriem na uplynulých 10 rokov, napadajú mi rôzne myšlienky. Za to obdobie sa stalo veľmi veľa dobrého, ako firma sme zažili pekné chvíle, zážitky a povzbudzujúce okamihy. Na druhej strane, klamal by som, keby som tvrdil, že nás nestretlo nič zlého. Ako každá spoločnosť v štádiu budovania sme zažili veľké pády, neúspešné projekty a niekedy sme mali pocit, že z toho už nikdy nevylezieme.

Zakaždým sme sa však zaťali a každé jedno takéto obdobie sme prekonali. Či už vďaka prehľadu a nasadeniu kolegov pracujúcich za počítačom alebo orientácii našich šoférov priamo v teréne. Takéto situácie nás robia silnejšími a odolnejšími voči novým výzvam. Celkovo, sila kolektívu dokáže veľké veci. Ľudský faktor je stále rozhodujúci. Bez ľudí, ktorí pri mne od začiatku stáli, by naša spoločnosť dnes nefungovala.

Rovnako by nič neznamenala značka STIGI-TRANS.

Ale nejde to ani bez podpory tých najdôležitejších – rodiny. Bez jej psychickej podpory v ťažších chvíľach by som to už dávno vzdal. No je to veľmi jednoduché, ak má človek doma všetko v poriadku. Vtedy aj profesijné veci idú ľahšie. Vždy som chcel mať firmu, kde prevláda priateľská a rodinná atmosféra a kde sa ľudia navzájom rešpektujú. Dnes môžem s kľudným svedomím povedať, že sa to podarilo.

 

Pocit z pomoci je dobrý pocit

Časom sme videli, že keď sa chce, tak sa to dá. Keďže radi pomáhame, vstúpili sme v roku 2013 do dobročinných vôd a rozhodli sme sa pomáhať tým, ktorí nemajú v živote toľko šťastia, ako my. Začali sme s charitatívnou činnosťou, sponzoringom talentovaných mladých ľudí a aktivitami, ktoré nám dodávajú energiu a dobrý pocit.

Mojím mottom vždy bolo, že keď sa darí firme, musí sa dariť každému, kto s firmou spolupracuje! Nielen partnerom, rozkvet spoločnosti musí cítiť aj širšie okolie,“

Výsledkom je fakt, že STIGI-TRANS s.r.o. zabezpečuje živobytie pre 50 rodín a ročne pomôže svojim zákazníkom vyriešiť zhruba 8000 prepráv každého druhu. Každodenne pracujeme naplno, aby sme dosiahli spokojnosť nielen našich zákazníkov, ale aj našich partnerov a dodávateľov. Darí sa nám to a je nám jasné, že je to aj vďaka pracovnej klíme. Ku každému zo zamestnancov pristupujeme rovnako ako by sme chceli, aby sa pristupovalo ku nám. Stále pre nás platí jednoduchá rovnica: Spokojný zamestnanec = dobrý zamestnanec.

 

Najlepšia reklama je spokojný zákazník

Žiadna firma neprežije dlhodobo, ak je zameraná len na zhromažďovanie majetku a materiálneho bohatstva. Preto verím, že v prvom rade musíme slúžiť a pomáhať zákazníkom, ktorí našu pomoc potrebujú. Všetko ostatné príde potom samo. Neexistuje žiadna lepšia reklama, akou je spokojný zákazník. Celý čas svoju prácu vykonávame s maximálnou oddanosťou a nikto z firmy si nedovolí byť ľahostajný k prípadnému problému.

stigi-trans-uspesna-doprava
Doručenie tovaru máme v krvi! 🙂

Bez akejkoľvek skromnosti treba povedať, že od vytýčeného cieľa sme ešte veľmi ďaleko. Máme pred sebou ešte veľa práce a dlhú cestu k dosiahnutiu našich hlavných cieľov. Cesta bude plná nových možností, prekvapení možno aj pádov, ale nebojíme sa a do všetkého ideme s veľkým elánom. Z toho plynie aj naša sebaistota, že to zvládneme.

“Vízia je jasná. Byť známym, spoľahlivým a kvalitným dopravcom na európskom dopravnom trhu a vybudovať značku so zárukou kvalitných služieb a maximálnej spoľahlivosti.”

V budúcnosti budeme pokračovať v rozširovaní charitatívnej činnosti, chceme aj naďalej zväčšovať a modernizovať náš vozový park, prijímať ďalších zamestnancov. Do niekoľko rokov chceme vybudovať veľké a multifunkčné sídlo spoločnosti aj s poskytovaním ďalších služieb pre verejnosť. Máme pripravené plány, projekty a denne aktívne pracujeme na tom, aby sme všetky ciele dosiahli v čo najkratšej dobe.

Na záver dodám len toľko, že môžu prísť horšie časy, môže prísť fantastický rozkvet spoločnosti, nikdy nezabudnem na to, kde som začal, a kto pri mne stál po celý čas.

Tomáš Stégmár

konateľ spoločnosti STIGI-TRANS s.r.o.