Oslávili sme Svetový deň telekomunikácií

Posted by tomas.stegmar
Category:

Telekomunikácie. Čo to vlastne je?

Modernizácia spoločnosti používaním telefónov, rádia, či počítačov ľudí zblížila. Informácie putujú okolo sveta. A to je kľúčové pre rozvoj každého odvetvia.

Svetový deň telekomunikácií

Inovácie a prelomy v oblasti telekomunikácií sprevádzajú ľudstvo už vyše sto rokov. K najzásadnejším míľnikom vo svete telekomunikácií musíme určite zaradiť vynález telefónu (1876), vypustenie prvého satelitu (1957) či ´vynájdenie´ internetu v 60. rokoch 20. storočia.

Pri príležitosti osláv pokroku si ľudstvo každoročne 17. mája pripomína Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti.

Spoločnosť ho slávi už od roku 1969, v roku 2018 sa odborníci stretli vo švajčiarskej Ženeve. Nosnou témou bolo Využitie umelej inteligencie.

Potenciálna sila umelej inteligencie sa zväčšuje a rozvíja neuveriteľne rýchlo. Umelá inteligencia prináša množstvo príležitostí a výziev. Podstatne zmení naše ekonomiky a spoločnosť,“ povedal Houlin Zhao, generálny sekretár Medzinárodnej telekomunikačnej únie.

Dlhoročná tradícia

Viete, ako tento deň vznikol? 🙂

Za vznikom Svetového dňa telekomunikácií a informačnej spoločnosti stojí Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU). Dátum 17. mája pripomína podpis historicky prvej Medzinárodnej telegrafickej konvencie. Zároveň, v tento deň v roku 1865 vznikla už spomínaná Medzinárodná telekomunikačná únia.

Jej úlohou je spájať všetkých obyvateľov planéty, bez ohľadu, v ktorom kúte Zeme žijú. Únia svojou prácou chráni a zabezpečuje základné ľudské právo na komunikáciu.

V roku 2006 sa ku Dňu telekomunikácií pridal Svetový deň informačnej spoločnosti.

 

  

 

Telekomunikačné prostriedky sú pevnou súčasťou našich životov, aj tých pracovných. Vďaka týmto technológiám sme aj my bližšie ku klientom, ľahšie sa nám plnia ich požiadavky. Veď kto by si už dnes vedel predstaviť cestovanie autom, napr. po Európe bez navigačného systému. Presne toho, ktorý využíva prenos informácií,vďaka ktorým vždy dorazíme na miesto dodania načas.