Sviatok práce slávime v Stigi-Trans už tradične – prácou

Posted by tomas.stegmar
Category:

Sviatok práce sa vo svete oslavuje už dlhé roky. V minulosti sa však tomuto sviatku prikladal oveľa väčší význam ako dnes.  Dnes je 1. máj obľúbený hlavne preto, že väčšina ľudí nemusí v tento deň pracovať.

Sviatok práce slávi i svet

Korene tohto sviatku siahajú ešte do 19. storočia, keď takmer 40-tisíc robotníkov v americkom Chicagu požadovalo lepšie pracovné podmienky a osemhodinový pracovný čas. Počas ich demonštrácie vybuchla bomba, niekoľko účastníkov za to zaplatilo životom.

Prvýkrát sa 1. máj oslavoval v roku 1890 v Rakúsko-Uhorsku a v ďalších európskych krajinách, ako Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Švédsko či Švajčiarsko. Pravdou však je, že nie všade sa sviatok práce oslavuje na 1. mája. Prvomájové podujatia pracujúcich sa po celom svete rozšírili hlavne po roku 1917. V Československej republike sa začal oficiálne sláviť v roku 1919.

Odkaz sviatku je však stále aktuálny aj dnes. Či už ide o platové podmienky alebo aj bezpečnosť pri práci.

stigi-trans-sviatok-prace
Sviatok práce slávime pravidelne prácou.

Sviatok práce slávia ľudia na celom svete, nielen na Slovensku. Oslavujú ho ľudia v Írsku, Rakúsku, Francúzsku, Maďarsku, Švajčiarsku, Nórsku či Španielsku ale aj v ázijských krajinách či Egypte a Brazílii. Rôzne štáty ho oslavujú rôzne. Pripomínajú si ho aj v Kanade a USA. Američania ho berú ako oficiálny koniec leta a slávia ho v prvý septembrový pondelok. Zaujímavejšie je to ale v takej Brazílii. Každoročne je tam dobrým dôvodom na radosť – pravidelne sa počas tohto dňa upravuje minimálna mzda. Na druhú stranu, takí Japonci môžu na voľno zabudnúť.

Sviatok pracujúcich slávime aj my v Stigi-Trans. Uvedomujeme si, aké dôležité je vytvoriť pre našich zamestnancov ideálne pracovné podmienky. V takých od nich možno očakávať zodpovedné výkony. Aj vďaka tomu si môžeme dovoliť osláviť tento deň ako inak – prácou. A vám sa určite nestane, že by sme váš tovar nedoručili. Ani na 1. mája. 🙂

Svätý Jozef – patrón všetkých robotníkov

V tento deň slávia i robotníci a tak sa 1. máj stal i Sviatkom sv. Jozefa – patróna všetkých pracujúcich. Sv. Jozef ako tesár predstavuje pre kresťanov vzorného robotníka. Za svojho patróna ho považujú hlavne tí, ktorí pracujú s drevom – predovšetkým stolári a tesári.  Je to presne ten Jozef, ktorého poznáme ako otca Ježiša Krista (ako jeho pestún sa sv. Jozef oslavuje 19. marca) a manžela Panny Márie.

Ako vyzerali oslavy Sviatku práce v roku 1959 v slovenských mestách (Košice, Banská Bystrica, Trnava, Žilina, Dunajská Streda, Trenčín, Bratislava ) si môžete pozrieť na videu nižšie.

 

Sviatok práce sa roky oslavoval aj ostatných krajinách Európy – takto to vyzeralo v 50. rokoch minulého storočia.