Stigi-Trans cestuje s podporou a darčekmi za deťmi

Posted by tomas.stegmar
Category:

S blížiacim sa koncom roka ľudia cítia viac spolupatričnosti a častejšie pomáhajú druhým. My tak robíme po celý rok, no na Vianoce sa vždy tešíme najviac. A príjemné chvíle strávené s rodinou a kamarátmi nie sú jediným dôvodom.

Tak ako my máme svoje rodiny a priateľov, tak existuje množstvo ľudí, ktorí podobné šťastie nemajú. O to horšie, ak to ani nevedia ovplyvniť, pretože ide o deti.

 

Dobrý anjel Stigi – Trans

Neziskovú nadáciu Dobrý anjel zrejme poznáte. Stalo sa tradíciou, že s ľuďmi z tejto organizácie trávime čas na Popradskom plese. Pod svoje ochranné anjelské krídla sme prevzali sociálne slabšie rodiny s deťmi. Stalo sa tradíciou, že miestny chatár každoročne pripravuje pre týchto ľudí štedrovečerné posedenie. Keďže sám má s organizáciou nemalé náklady, my sme sa stali Ježiškovými pomocníkmi a staráme sa o darčeky. Každý rok tak potešíme desiatky detí, ktorým sa darčeky spravodlivo prerozdelia.

“Ako darčeky preferujeme knižky alebo športové potreby. Keďže chata sa nachádza v ťažšom teréne pri plese, zabezpečíme aj rozvoz darčekov k zúčastneným rodinám domov,” opisuje pomoc Tomáš Stégmár, konateľ Stigi – Trans.

Stali sme sa tak jednou z necelej štyridsiatky firiem spolupracujúcich s touto neziskovou organizáciou. Za ten skvelý pocit z radosti druhých to stojí.

My Mamy

Na východe ostávame, len sa presúvame do Prešova. Ďalšou skupinou ľudí, ktorých aktívne podporujeme sú týrané ženy s deťmi. Podporujeme OZ MyMamy, čo je nezisková mimovládna organizácia, ktorá pomáha ženám zažívajúcim násilie a ich deťom začleniť sa do spoločnosti. Prevádzkuje Bezpečný ženský dom, čo je v podstate azylové útočisko. Pravidelne k nim vysielame dodávky plné hračiek na vianočnú misiu. Z našej strany je to jednoduché, pani opatrovateľky pripravia každý rok podrobný zoznam vhodných darčekov a my už len zbehneme do obchodu a je to. Je to naozaj smutné, keď vidíte mladú mamičku s dieťaťom na vozíku, ktorú v minulosti týral partner,  ako musí každodenne bojovať s nástrahami okolitého sveta. Hygienické potreby, náučné knihy či športové pomôcky sú potrebné veci, niektoré aj nevyhnutné. Kúpou podobných darčekov s pridanou hodnotou vždy radi podporíme tých, ktorí pomoc potrebujú.

„Za touto špedičnou firmou stoja štedrí a láskaví mladí ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú okrem biznisu aj charitatívnym akciám. Vďaka ich ochote a dobrote si pod vianočným stromčekom nájdu naše deti toľko darčekov, o koľkých sa im ani nesnívalo!“

Aj také boli reakcie ľudí z tejto nadácie. My v Stigi-Trans sme radi, keď našu snahu ocenia aj takýto zanietení a dobrosrdeční ľudia.

Hranice prekonávame nielen ako prepravcovia

Pomoc potrebujú často aj ľudia za hranicami Slovenska. Keď pomáhame, nerobíme rozdiely, či už ide o Slovensko, Maďarsko alebo Rumunsko. Všetko sú to deti a keď máme možnosť pomôcť, pomôžeme. A keďže prekonávať hranice máme v krvi, v minulosti sme začali podporovať aj organizáciu Solyom Gyermekei. Sprostredkovateľom tejto pomoci bol jeden z našich vodičov, ktorý tiež pomáha ľuďom v núdzi. Raz pri bežnom rozhovore spomenul, že je členom tohto spolku. Slovo dalo slovo a pomoc bola aj na ceste do Rumunska.

V Rumunsku, podobne ako u nás, nemajú o zimu núdzu. Preto určite tamojším detským domovom prišlo vhod, keď sme v roku 2016  vyslali ich smerom 27 párov čižiem (rok predtým 25 párov) spolu s potravinovými balíčkami plnými základných potrieb a ovocia.

Prekvapili a spoznali sme tak úžasných ľudí a vymenili množstvo poznatkov.

A mimochodom, krajina vládcu Drakulu je skutočne nádherná. Tamojšia príroda stojí za pozretie. Na túto tradíciu z minulých rokov by sme radi nadviazali. Dúfame, že to vyjde.