Máme radi deti: Ich vzdelanie a pocit bezpečia sú pre nás veľmi dôležité

Posted by tomas.stegmar
Category:

Mnoho vecí je pre mnohých ľudí samozrejmosťou. Napríklad také hygienické pomôcky, knihy či možnosť zašportovať si. Napriek tomu existujú ľudia na Slovensku a konkrétne aj v našom okrese, ktorí si to dovoliť nemôžu. Deti žijúce bez vlastných rodičov, prípadne aj so zdravotnými ťažkosťami, častokrát umiestnené do detských domovov. Tam dostanú pocit domova, ošatenie a základné vybavenie.

Z dostupných finančných možností na vyššie spomenuté veci však už častokrát nevystane. Ani v tomto, štátom podvíživenom, sektore to nie je jednoduché. Ako už tradične, financií nie je nazvyš, prípadne sú alokované zlým smerom.

 

Spolupráca s detským domovom

S vedomím vyššeie spomenutého sme sa pred štyrmi rokmi rozhodli nadviazať spoluprácu s Detským domovom Dedina Mládeže pri Kolárove. Je v ňom umiestnených 45 detí vyžadujúcich si 24-hodinovú ošetrovateľskú aj opatrovateľskú starostlivosť. Ak sa dá, pomáhame aj ďalším deťom z tohto domova, priamo v Kolárove je totiž viacero detí umiestnených v opatrovateľských rodinách. Aj ony si zaslúžia pocit starostlivosti a výchovy. Veľká vďaka preto patrí všetkým zúčastneným. V júni sme pre deti, tak ako po minulé roky, pripravili program v rámci MDD, keď mohli spoznať naše firemné vozidlá.

 

A keďže sa pomaly blížia Vianoce, chceli tieto deti ťažko skúšané životom znova obdarovať. Ide nám však o budúcu hodnotu. O to, čo im do života niečo dá. Ako napríklad knihy. Tie sú večné.

Vedenie domova vyberie, čo by bolo pre deti treba. Keďže je moderná doba, nečudujeme sa, že samotné deti by si pod stromčekom najradšej našli smartphone. My však preferujeme nieč iné. Niečo, čo je fakt nutné pre dôstojný vzhľad alebo ich svojou hodnotou môže posunúť ďalej. Napríklad hygienické pomôcky či už spomínané knihy. Máme radi šport a tak radi podporujeme aj ich súťaživého ducha. Športové pomôcky sú podľa nás tiež cestou, ako podporiť deti v ich mentálnom raste. Je to dôležité hlavne pre dospievajúcich mládežníkov.

“Keď sme boli medzi týmito deťmi po prvý raz, okamžite nás to chytilo za srdce. Deti píšu každý rok Ježiškovi list, v ktorom uvedú, čo by ich pod vianočným stromčekom potešilo,” hovorí konateľ spoločnosti Tomáš Stégmár.

 

Vytúžené kopačky pre malého fanúšika

Minuloročné predvianočné obdobie sme sa tiež rozhodli spraviť deťom radosť. Vybrali sme sa do domova vyzdvihnúť si vianočné priania týchto šarvancov. Keď sme s krabicou plnou listov pre Ježiška odchádzali, pribehol k nám jeden z chlapcov trpiaci autizmom.

Nakoniec z toho bol jeden z najemotívnejších momentov, aké sme zažili. “Zahľadel sa na krabicu a vytrhol nám ju z rúk. Myslel si, že v nej sú futbalové kopačky. Ten chlapec je veľkým futbalovým fanúšikom a kopačky ho fascinujú,” opísal stretnutie s malým futbalistom Tomáš Stégmár.

Vychovávať dieťa s autizmom je mimoriadne náročné.  Predstavte si frustráciu z toho, že vám váš syn nerozumie a vy nerozumiete jemu. Nie sme odborníci, ale na preklenutie tej nemohúcnosti môže niekedy pomôcť aj práve taká ´pomôcka´ ako boli v tomto prípade futbalové kopačky. I keď má tento nás kamoš veľké pohybové problémy a futbalista z neho asi nebude, rád sa s kopačkami hrá, skúma ich. “Vo chvíli, keď v krabici hľadal kopačky, bolo nám jasné, čo urobiť.  A tak si pod stromčekom našiel jedny vlastné,” dodal Tomáš Stégmár. Pani opatrovateľky nám neskôr referovali, že radosť v jeho očiach bola obrovská. Aké jednoduché.

 

stigi-trans-charita-kopacky
Malý chlapec už má svoje vlastné kopačky.

Sila spoločnosti spočíva v sile vzťahov. Deti sú naša budúcnosť. Dúfame, že sa k nám časom pridá viacero ďalších firiem. My z toho máme tak nejak dobrý pocit. 🙂